کپسول آتشنشانی کپسول آتشنشانی و ضرورت های استفاده از آن در هات تپ fileIJ8XOC33 700x510

کپسول آتشنشانی و ضرورت های استفاده از آن در هات تپ

کپسول آتشنشانی در محل کارگاه هات تپ و نیز در فاز عملیاتی آن حضور پررنگی دارد. هات تپ نمونه ای از کارهای گرم است که آتش سوزی و وقوع حریق در آن محتمل است و میزان این احتمال بالا می باشد. بنابراین باید در محیط عملیاتی هات تپ و نیز در محیط کارگاهی آن باید از کپسول آتشنشانی استفاده کرد. آتش سوزی در محیط کاری هات تپ به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در محل کارگاه هات تپ انواع عملیات انجام می شود که برشکاری با استفاده از هوابرش و همچنین جوشکاری دو نمونه از اعمالی هستند که می توانند ایجاد حریق کنند. عملیات هات تپ بر روی خطوط لوله در پالایشگاه های نفتی و گازی، مجتمع های پتروشیمی و نیروگاه ها، انجام می شود. این خطوط در حین انجام عملیات دارای جریان هستند و سیالات گازی یا مایع درون آن ها جریان دارد. در عملیات هات تپ مقطع لوله ی انشعابی را در نظر می گیرند. سپس برشی را به اندازه ی این مقطع بر روی خط لوله ایجاد می کنند. در حین برش زدن لوله، سیال همچنان درون لوله جریان دارد و در واقع می توان گفت در طی عملیات هات تپ لوله را از سرویس دهی خارج نمی کنند. سیالی که پس از برش هات تپی در دسترس قرار می گیرد وارد لوله های انشعابی می کنند و از این سیال در اماکن و مناطق دیگری بهره برداری می کنند. انشعاب گیری به روش هات تپ را می توان به روزترین تکنیک انشعابی قلمداد کرد. این روش بدون افت در بهره برداری از لوله اصلی اجرا می شود و دارای سرعت اجرایش بالاتری نسبت به دیگر روش ها است.

کپسول آتشنشانی کپسول آتشنشانی کپسول آتشنشانی و ضرورت های استفاده از آن در هات تپ 01 6 types of extinguishers orig
کپسول آتشنشانی

سیالاتی که درون این لوله ها در جریان اند دارای ماهیت های متفاوتی هستند. ماهیت شیمیایی برخی از این سیالات به آنها اجازه می دهد با استفاده از کوچک ترین جرقه یا حرارتی دچار اشتعال شوند. بر این اساس می توان عملیات هات تپ را پرریسک طلقی کرد.

تیم اجرایی عملیات هات تپ موظف اند در محل کارگاه هات تپ، کپسول های آتش نشانی را در مناطق معینی بر روی دیوار نصب کنند. کپسول آتشنشانی در کارگاه هات تپ باید در نزدیکی محل اجرای عملیاتی همچون هوابرش و همچنین جوشکاری، نصب شوند. زیرا این دو عملیات دارای ریسک بیشتری در ایجاد حریق هستند.

در فاز عملیاتی هات تپ نیز، کپسول آتشنشانی باید در نزدیکی محل اجرای عملیات و به طور کامل در دسترس تیم اجرایی قرار داشته باشد. دمای حاصل از جوشکاری و برش دستگاه هات تپ بر روی لوله می تواند موجب ایجاد حریق شود.

انواع کپسول آتشنشانی

کپسول های آتشنشانی دارای انواع گوناگونی هستند. مواد درون این کپسول ها به صورت مایع، گاز یا جامد است. این کپسول ها باید به صورت ادواری بازرسی و شارژ شوند تا کارایی خود را از دست ندهند و در صورت بروز خطرات احتمالی بتوان به درستی و بدون نقص فنی از آن ها استفاده کرد.

کپسول اطفاء حریق با محتویات کف (فوم)

این کپسول آتشنشانی در محیط عملیاتی هات تپ مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص اگر خطوط لوله ی مورد نظر در عملیات هات تپ حاوی سیالات مایعی باشند که قابلیت اشتعال داشته باشند. اما در عملیات هات تپ بیشتر از کپسول های پودر و گازی استفاده می شود.

این کپسول های برای خاموش کردن مواد خشک مثل چوب و پارچه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کپسول اطفاء حریق با محتویات آب و گاز تحت فشار

این کپسول نیز برای خاموش کردن حریق ناشی از انواع وسایل خشک مثل مبلمان و پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.

دو کپسول مذکور را نباید برای خاموش کردن روغن های در حال اشتعال استفاده کنیم. برای خاموش کردن روغن های مشتعل باید از کپسول های حاوی مواد شیمیایی خیس شده استفاده کرد.

کپسول اطفاء حریق با محتویات پودر و گاز

این کپسول را می توان پرمصرف ترین کپسول آتشنشانی قلمداد کرد. می توان گفت این کپسول در عملیات هات تپ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. کپسول های پودر و گازی می توانند آتش های سوزی هایی با منشأ الکتریکی و نیز حریق ایجاد شده توسط گازها و مایعات اشتعال زا را خاموش کنند. به همین دلیل است که هم در کارگاه هات تپ و هم در فاز عملیاتی آن از این نوع کپسول آتشنشانی استفاده می سود.

کپسول اطفاء حریق محتوی گاز کربن دی اکسید

این کپسول های نیز برای خاموش کردن حریق ناشی از مایعاتی مثل نفت و بنزین به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .